Individuální adaptace
Adaptační plán určuje rámec, který rodičům přibližuje organizaci prvních dnů až týdnů, které dítě tráví v dětské skupině Hrášci.
V zahraničí (např. v Německu, Rakousku či Anglii) je běžná postupná adaptace, především pro děti v batolecím věku. My se řídíme zejména tzv. berlínským či mnichovským modelem. Zdůrazňuje existenci citové vazby mezi matkou a dítětem a umožňuje adaptaci za přítomnosti rodičů ve školce. V tomto modelu jsou tedy rodiče přítomni v prvních dnech docházky dítěte do školičky a poskytují dětem oporu při poznávání nového prostředí.
Primárním cílem adaptace je vytvoření vztahu s pečující osobou, která bude dítěti poskytovat citovou oporu potřebnou pro pocit bezpečí a jeho úspěšný rozvoj a učení.
Proces nastavujeme tak, aby dítě optimálně zvládlo novou situaci, a úzce spolupracujeme s rodiči.
S adaptačním plánem vás podrobně seznámíme ještě před nástupem do školky, abyste vše zvládli hladce a aby se vaše dítko do školky těšilo.
Zejména v průběhu adaptace jistě oceníte možnost náhledu do heren přes webkamery. Snadno si tak ověříte, že je vaše dítko v psychické pohodě. Webkamery jsou určeny pouze pro rodiče.
Co při adaptaci také pomůže?
Rozvrhněte si čas tak, aby dítě nebylo při příchodu do školky stresováno. Ranní spěch nepřispívá k jeho pohodě.
Nespěchejte na dítě. Dopřejte mu čas, aby zvládlo novou situaci samo.
Dítku můžete dát s sebou do skupinky oblíbenou plyšovou hračku. Označte ji prosím jménem nebo značkou.
Povídejte si o tom, co dítě v Hrášcích dělalo, co nového se naučilo. Mluvte o skupince a pečujících osobách vřele. Motivujte dítě, aby se mu v Hrášcích líbilo.
Zamyslete se nad tím, jak adaptaci prožíváte vy sami. Děti dokážou velmi citlivě vycítit projevy strachu, nejistoty, váhání rodičů.